Bilim 0

2019 Nobel Fizik Ödülü 3 bilim insanına verildi

2019 Nobel Fizik Ödülü paylaştırılarak James Peebles ile Michel Mayor ve Didier Queloz’a verildi.

Nobel Komitesi, Peebles’ın ‘fiziksel evrene dair teorik keşifleri’ nedeniyle, Mayor ile Queloz’un ise ‘ötegezegenler keşfi’ nedeniyle ödüle layık görüldüğünü belirtti.

James Peebles, Didier Queloz ve Michel Mayor

Komite’nin açıklamasında, “Bu yıl Fizik Ödülleri, evrenin yapısı ve tarihi hakkındaki yeni anlayışı ve Güneş sistemimiz dışında Güneş-tipi bir yıldızın yörüngesinde dolanan bir dış gezegene dair ilk keşfi mükafatlandırıyor. Bu keşifler dünyaya yönelik algımızı bütünüyle değiştirdi” ifadeleri kullanıldı.

EVRENDE YALNIZ MIYIZ?

Nobel Komitesi üyesi Ulf Danielsson, “Bu iki ödül de bize kainattaki yerimizle ilgili varoluşsal bir şey söylüyor. Birincisi bilinmeyen kökenimizin izini sürmek. Bu olağanüstü bir şey. Diğeri ise ‘Yalnız mıyız? Evrende başka bir yerde hayat var mı?’ gibi sorulara yanıt bulmaya çalışıyor” dedi.

Nobel ödülünün sahibi olan 3 bilim insanı, yaklaşık 900 bin dolarlık para ödülünü paylaşacak.

KOZMİK MİKRODALGA ARKA PLAN IŞIMASI

Princeton Üniversitesi’nden Prof. James Peebles, evrenin evrimi ve Dünya’nın bu evrendeki yerinin anlaşılmasına dair katkılarından dolayı ödüle layık görüldü.

Peebles, diğer bilim insanlarıyla birlikte Büyük Patlama’dan (Big Bang) sonraki kozmik mikrodalga arka plan ışımasının varlığını tahmin etti.

Söz konusu ışıma üzerindeki çalışmalar, evrenin yaşı, şekli ve içeriğine ilişkin bilgiler elde edilmesini sağladı.

Dünya, 51 Pegasi b ve Jüpiter’in karşılaştırılması.

51 PEGASİ B’NİN KEŞFİ ÖDÜLÜ GETİRDİ

Cenevre Üniversitesi’nden Prof. Michel Mayor ve Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Didier Queloz ise 50 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızın yörüngesinde dönen “51 Pegasi b” isimli dev gaz kütlesinin keşfi dolayısıyla ödülün diğer sahipleri oldu.

“51 Pegasi b”, kanatlıat takım yıldızında bulunan ve Güneş sisteminin dışında, Güneş-benzeri bir cüce yıldızın etrafındaki yörüngede keşfedilen ilk gezegen olarak biliniyor ve astronomik araştırmada bir atılım olarak görülüyor. Cüce yıldızlar, çekirdeğindeki hidrojen atomlarını nükleer füzyonla helyum atomlarına dönüştürüyor.