Genel 0

ABD, Çinli yapay zeka startup’larını kara listeye ekledi

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı gittikçe kızışıyor. Son olarak gerilim, yapay zeka alanına sıçradı.

Çinli akıllı telefon devi Huawei’ye yaptırımın ardından Asya ülkesinden yeni şirketler kara listeye alındı.

Ticaret savaşlarında kara listesini genişleten Washington, Çin’in önde gelen yapay zeka startup’larını hedef aldı. Karara gerekçe olarak,  Pekin yönetiminin ülkedeki Müslüman azınlıklara  yönelik baskı politikası gösterildi. İki ülke arasında bu hafta yapılacak yüksek düzeyli ticaret müzakereleri öncesi alınan bu kararla, Washington-Pekin hattında tansiyon iyice yükseldi.

Fotoğraf: Reuters

ÇİNLİ ŞİRKETLER ABD’NİN YAPTIRIM LİSTESİNDE

Yaptırım listesinde Çin’den 20 kamu güvenlik bürosu, aralarında güvenlik kamerası firması Hikvision’ın olduğu 8 şirket ve yüz tanıma teknolojileri alanında lider SenseTime Group ile Megvii Technology de bulunuyor.

42 milyar dolarlık pazar değerine sahip olan Hikvision, kendini dünyanın en büyük video gözetim teçhizatı üreticisi olarak tanımlıyor. SenseTime 4,5 milyar dolarlık bir değere sahipken, Megvii ise e-ticaret devi Alibaba tarafından destekleniyor ve pazar payı 4 milyar dolar seviyesinde yer alıyor.

Hikvision

WASHINGTON-PEKİN HATTINDA TİCARET SAVAŞI GERİLİMİ

Beyaz Saray’ın yaptırım kararı ile Amerikalı şirketler, hükümetin izni olmadan söz konusu Çinli şirketlerden parça temin edemeyecek.

ABD Ticaret Bakanlığı, Çin’de Uygurlar, Kazaklar ve diğer Müslüman azınlık gruplara yüksek teknolojili gözetim uygulandığını, insan hakları ihlallerine ve suistimallerine maruz bırakıldığını söyledi. Açıklamada, “ABD Hükümeti ve Ticaret Bakanlığı, Çin’deki etnik azınlıklara yönelik vahşi baskılara tahammül edemez ve hoş görmeyecektir.” denildi.