android işletim sistemi alternatifi
Mobil 0

Android’e alternatif 5 farklı açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi

Flexible Portal Teması

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları nedeniyle Google, Çinli şirket Huawei’nin Android işletim sistemini kullanmasını yasaklamıştı. Bu nedenle kullanıcılar android alternatifi mobil işletim sistemlerini oldukça merak ediyor. Her ne kadar iOS işletim sistemi herkes tarafından bilinse de iPhone’ların oldukça pahalı olması bu işletim sistemini birçok kullanıcı için imkansız hale getiriyor.

Şu anda mobil cihazlar için geliştirilen ve kullanılan birçok açık kaynak kodlu işletim sistemi bulunuyor. Şimdi sizlerle paylaşacağımız 5 farklı mobil işletim sistemi tamamen açık kaynak kodlu olduğundan geliştiriciler bu işletim sistemlerini istedikleri gibi değiştirebiliyor.

PLASMA MOBILE

plasma mobile

Plasma Mobile, şu an araştırabileceğiniz en güçlü Android işletim sistemi alternatifleri arasında bulunuyor. Kubuntu’nun gücünü kullanan bu açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi şu anda geliştirme aşamasında bulunuyor ve sadece Nexus 5X gibi telefonlarda kullanılabiliyor.

KAIOS

kaiOS

Tıpkı Samsung’un Tizen işletim sisteminde olduğu gibi KaiOS milyonlarca cihaz üzerinde çalışıyor. Bu işletim sistemini daha önce hiç duymadıysanız aslında bu sizin hatanız değil. KaiOS, dokunmatik olmayan telefonlara 4G, Wi-Fi, GPS ve HTML5 tabanlı uygulamalar gibi yetenekler ekleyerek onları akıllı telefon yapmayı amaçlıyor. Linux tabanlı olan bu işletim sisteminin geleceği ise oldukça parlak görünüyor.

LINEAGE OS

lineage os

Aslında android tabanlı bir işletim sistemi olan Lineage OS, günümüzde de hala aktif olarak geliştirilen nadir işletim sistemlerinden bir tanesi. Xiaomi, Motorola, Samsung, Pixel, vb. markalardan gelen 180’den fazla akıllı telefon için kullanılabilen işletim sistemi, kullanıcılara birçok kişiselleştirme seçeneği de sunuyor.

UBUNTU TOUCH

ubuntu touch

Ubuntu Linux etrafındaki en popüler açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Şirket, işletim sisteminin mobil versiyonu üzerinde çalışmaya başladı ve adını Ubuntu Touch olarak adlandırdı. Ancak proje, 2017 yılının nisan ayında pazar ilgisinin yetersiz olması nedeniyle iptal edildi. Daha sonra, UBports bu projeyi bir topluluk projesi olarak benimseyerek geliştirmeye devam etti.

TİZEN İŞLETİM SİSTEMİ

tizen

Linux Foundation tarafından desteklenen ve Linux tabanlı bir açık kaynaklı Android alternatifi işletim sistemi olan Tizen, öncelikle Samsung tarafından geliştirildi ve kullanıldı. İlk olarak Samsung’un akıllı TV’leri ve akıllı saatleriyle birlikte gelen Tizen işletim sistemi, Hindistan gibi güçlü pazarları hedef alsa da kullanıcılar tarafından pek ilgi görmedi.