Bilim 0

NASA, Ay’a ilk defa kadın astronot gönderecek

Dünyanın uydusuna mobil robot göndereceğini ve bu görevde bulunacak astronotun kadın olacağını duyuran NASA yöneticisi ayrıca, ”bu kez Ay’a kalmak üzere gidiyoruz” dedi.

NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), Ay’a ilk defa kadın astronot gönderiyor. Kadın astronotun yanı sıra robot da gönderecek. Cuma günü Washington’da gerçekleşen uzay konferansında konuşan NASA yöneticisi Jim Bridenstine, ”Viper” isimli hareketli robotu, Ay’ın güney kutbuna keşif yapması için indirerek, bölgenin yakın fotoğraflarını çekeceğini ve toprak örnekleri alacağını açıkladı.

Viper’ın 2022 yılının Aralık ayında Ay yüzeyine inmesi bekleniyor.

NASA, daha önce ”Artemis” projesi kapsamında 2024 yılına kadar Amerikalı astronotların Ay’ın yüzeyine yeniden ineceğini açıklamıştı. Şirket, bir sonraki görev ise Ay yüzeyine inmesi planlana iki kişilik ekipte en az bir de kadın astronotun bulunacağını duyurdu.

Bridenstine, ”Tabi bunların ikisi de kadın olabilir” açıklamasında bulundu. Bugüne dek seçilen astronotların hemen hemen hepsi erkekler arasından seçilmişti. Bridenstine açıklamasına şu şekilde devam ediyor; ” Bu sefer Ay’a kalmak üzere gidiyoruz. Çok daha uzun zaman dilimleri boyunca kalacağız. Mars’ta kurulabilecek olan her şey için bir mimari inşa ediyoruz.”

Bununla birlikte NASA, uluslararası ve ticari ortaklarla işbirliği yapacak ve Ay üzerinde önceden bulunan kaynakları kullanacak. Bu ortaklar arasında, Jeff Bezos’un sahip olduğu Blue Origin ve Elon Musk’ın Space X şirketi gibi kuruluşlar yer alıyor.