bitcoin nedir nasıl alınır
Kripto Para 0

Bitcoin Nedir ve Nasıl Alınır?

Herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluş ile bağı olmayan kripto para birimi olan bitcoin, 3 Ocak 2009 tarihinde ilk defa hayata geçirildi. Yayınlanmasının ardından ufak tefek internet alışverişlerinde kullanılan bu sanal para, ardından popülerliğini günden güne artırarak milyonlarca kullanıcıya kadar ulaştı.

İlk yıllarda dolandırma amaçlı piyasaya sürüldüğünü belirten birçok görüş ortaya atıldı. Acaba bitcoin halkı dolandırmak için mi yayınlanmıştı? 2014 yılında bu iddiaları inceleyen hem Dünya Bankası hem de İsviçre Federal Konseyi, bitcoin’in sahtekarlık oyunu olmadığı sonucuna vardı.

bitcoin nedir

İlk başlarda fazla değeri bulunmayan bitcoin, birkaç yıl önce aniden yükselmesiyle dünya genelinde milyonlarca kullanıcının ilgisini çekti. Bu yükselme öylesine sertti ki birçok insan bitcoin sayesinde bir anda milyonlarca dolar para kazanarak zengin oldu.

BİTCOİN NASIL ALINIR?

Bitcoin sanal bir para birimi olduğundan fiziksel olarak alıp satma işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bitcoin‘i sadece sanal ortamlarda alabilir ve satabilirsiniz. Bunu yapmanız için ise iki yol bulunuyor.

Birinci yol kendi fiziksel paranızı kullanarak karşılığında bitcoin satın alabilirsiniz. Bu günlik hayatta yaptığınız alışverişe çok benziyor. Yani ne kadar çok paranız varsa karşılığında da o kadar bitcoin satın alabilirsiniz. Bunu yapabilmek için ise bitcoin’in güncel değerini öğrenip ona göre yatırım yapabilirsiniz. Türkiye’de hizmet veren BTCTurk gibi internet sitelerinde kolayca kendi hesabınızı oluşturup bitcoin alıp satmaya başlayabilirsiniz.

Sizlere şunu hatırlatmakta fayda var, bitcoin‘in değeri bazen aniden azalıp aniden artabiliyor. O yüzden bitcoin ile para kazanmak istiyorsanız değerleri çok ince detayına kadar takip etmeniz gerekiyor. Yani bitcoin sizi bir anda zengin edebilir ve bir anda bütün paranızı elinizden alabilir.

bitcoin nasıl alınır
b

BİTCOİN MADENCİLİĞİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Bitcoin sahibi olabilmenizin bir diğer yolu ise kripto para madenciliği yapmak. Peki nedir bu bitcoin madenciliği?

Bitcoin, sürekli başka kişilere gönderilip satın alınarak finansal olarak kullanılıyor ve bütün bu işlemler özel şifrelerle kayıt altına alınıyor. Bu kayıtların oluşturduğu listeye ise ‘blok’ adı veriliyor. Bitcoin madencilerinin ana görevi ise bu transfer kayıtlarını tespit edip kayıt altına tutmak ve blok listelerinin güvenliğini sağlamaktır. Bu bitcoin bloklarının oluşturduğu zincire ise Blockchain, yani blok zinciri adı veriliyor.

Daha basit anlatmak gerekirse günümüzde kullanılan muhasebe defterlerine benzetebileceğimiz blockchain zincirlerini korumak ve güvenliğini sağlamak oldukça önemli. İşte tam da burada bitcoin madencileri devreye giriyor.

Bitcoin madencileri, birçok blok zincirindeki verileri analiz ederek işlemden geçiriyor. Bu işlemler sırasında uygulanan matematiksel formüller ve blok zincirinin içerisindeki bilgiler uzun listelerde kaydediliyor. Bu uzun listelerin rakamlardan oluşan şekline ise ‘Hash’ adı veriliyor.

Temelde bu şekilde çalışan bitcoin madenciliği sistemi, geliştirilmiş yazılımlar kullanan bitcoin madencilerinin birbirleriyle rekabet halinde kalmasını sağlıyor.

bitcoin madenciliği

İşte bitcoin madencilerinin kullandığı güçlü bilgisayarlar, yukarıda anlattığımız işlemleri hızlıca yaparak karşılığında bitcoin ile ödüllendiriliyorlar. Ancak bu işi yaparak bitcoin kazanmak sandığınız kadar kolay değil. Çünkü bitcoin ağı, aynı basit yöntemle bitcoin kazanmanıza izin vermiyor ve her kazandığınız bitcoin’den sonra işleri biraz daha zorlaştırarak basit bir şekilde bitcoin kazanmanızı engelliyor.

Yani sürekli olarak aynı yöntemle oturduğunuz yerden bitcoin kazanamıyorsunuz. Bunu yapmak için işlem gücünüzü artırmanız gerekiyor.

Bitcoin madenciliği yaparak, piyasada bulunan, Bitcoin üretimi yapan makinelere belli miktarda yatırım yaparak evde kendi Bitcoin’inizi üretme yoluna gidebilirsiniz. Ancak bunu yapmanın maliyeti oldukça yüksek ve güçlü bir donanıma sahip olmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.