Genel 0

Boston Dynamics CEO’su Raibert: “Dengesini nasıl bulduğunu görmek için bir yaşındaki kızımı ittim”

Robot üreticisi Boston Dynamics’in CEO’su Marc Raibert, Atlas isimli robotunun geliştirme çalışmaları sırasında, dengesini nasıl bulduğunu gözlemlemek için bir yaşındaki kızını iterek yere düşürdüğünü açıkladı.

İnsansı robotun hokey sopasıyla itilmesine rağmen dengesini koruduğunu gösteren bir video, YouTube’da tam 34 milyon izlenme sayısına ulaştı.

Lizbon’da gerçekleştirilen ‘Web Zirvesi’nde BBC’ye verdiği röportajda Raibert, “Kızım dengesini bulmaya çalışıyordu. Ne olacağını görmek için ittim. Biraz üzdüm. Ama hala iyi arkadaşız” dedi.

‘ARTIK ROBOTLARIMI DA İTMİYORUM’

Raibert, nasıl tekrar ayağa kalkabildiklerini insanlara göstermek için artık robotlarını da itmediğini söyledi, “O zaman bunu kendisiyle gurur duyan bir ebeveyn olarak yaptım” dedi.

Robotlarını askeri kullanım maksatlı olarak geliştirmeye başlayan Boston Dynamics, şimdi petrol, gaz ve inşaat sektörlerine açılmayı planlıyor.

Raibert, Spot isimli dört bacaklı robotların kiralanması amaçlı 3.500’den fazla başvuru aldıklarını açıkladı. Bu robotların kiralamak isteyenlere maliyeti ise yaklaşık olarak bir lüks araba fiyatı olduğu belirtildi.

Şimdilik kar elde edemeyen Boston Dynamics, önceleri Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’e aitti. Şirket daha sonra Japon Softbank Group tarafından satın alındı.

Raibert, “Takipçilerimizin yüzde 95’inden fazlası videolarımızı beğeniyor. Bunu, insanların yaptığımız şeylere olumlu bakmasının göstergesi olarak kabul ediyorum. Konferanslarda robotlarımızı görenler, fotoğraf çektirmek, onları okşamak istiyorlar” dedi.

‘ATLETİK ZEKA’

Marc Raibert, “Ama diğer taraftan robotlarımız için ‘ürkütücü’ ve ‘korkunç’ gibi ifadeler de kullanılıyor. Bunları gerçekten insanlara sorarak mı yazıyorlar, merak ediyorum” ifadelerini kullandı.

Raibert önceden kendi ürettiği robotları için “kabus nedeni” dediğinin altını çizerek “Şaka yapıyordum” dedi.

Dünyanın en gelişmiş ve ileri teknolojiye sahip robotlarını üreten Boston Dynamics, şimdilik bilişsel yapay zeka entegrasyonu yerine “atletik zekaya” odaklandıklarının altını çiziyor.