Akıllı Telefon 0

Google Pixel 4’ün sürpriz özelliği ortaya çıktı

Google, gelecek haftalarda yeni akıllı telefon modeli Pixel 4’ü tanıtacak. Uzun bir süredir Android kullanıcıları tarafından merakla beklenen telefonla ilgili gün geçmiyor ki yeni bir özellik sızdırılmasın.

Pixel 4’te daha önce yüz tanıma kimliği, araba kazası tespiti, güncellenmiş bir kaydedici uygulaması ve temassız ancak harekete duyarlı jest kontrol sisteminin yer alacağı haberleri çıkmıştı.

Google Pixel 4

9to5Google‘e göre, cihaz, Qualcomm’un yeni nesil yonga seti Snapdragon 855 yonga setine sahip olacak.

Pixel 4 ile Pixel 4 XL arasında göze çarpan özellik ise ekran boyutu farkı… Pixel 4 cihazlarında 5.7 inç’lik ekran, XL modelinde ise 6.3 inç’lik ekran yer alacak. Batarya güçleri ise sırasıyla 2800 mAh ve 3700 mAh şeklinde karşımıza çıkacak.

Ve depolama alanı… Her iki model de 64 GB ve 128 GB’lık versiyonları kullanıcılarına sunacak.

PIXEL 4’TE “PIXEL NEURAL CORE” YER ALACAK

İşlemci bilgisine gelince, her iki cihazın “Pixel Neural Core” ile görücüye çıkacağı tahmin ediliyor. Neural Core’un hangi görevi üstleneceğine dair henüz net bir bilgi olmasa da, bunun görüntü işlemede kullanılacak yapay zeka tabanlı bir yonga olması bekleniyor. Pixel 2 ve Pixel 3 serileri, hesaplamalı fotoğrafçılığa yardımcı olmak için “Pixel Visual Core”u kullanmıştı. “Pixel Neural Core”un da bunun gelişmiş bir versiyonu olduğu düşünülüyor.

Hesaplamalı fotoğraçılık teriminin, optik işlemler yerine dijital hesaplamayı kullanan dijital görüntü yakalama ve işleme tekniklerini ifade ettiğini de not olarak düşelim.