hosting terimleri
Genel 0

Hosting Terimleri Ve Anlamları

Web sitemizin çalışması için olmazsa olmaz bir kavram olan hosting, beraberinde bir çok kavram getirir. Hosting paketi alırken firmalar önünüze birçok özellik çıkarır ve bu özelliklere göre hosting fiyatları azalır veya artar. Hosting alırken kargaşa yaşamamak ve size en uygun paketi seçmek için bazı terimlere değinelim. Bu terimlerin ne anlama geldiğini bildiğiniz taktirde siz de kendinize ve bütçenize uygun hosting paketlerini seçebilir ve sitenizi kurabilirsiniz.

Hosting

Günlük hayatta işinize yarayan resim video,belge ve bunun gibi bir çok dosyayı saklamak için bilgisayarların harddiskini veya flash bellekleri kullanırız. Ve ihtiyacımız olduğu her an bu dosyalara erişebiliriz. İşte web sitelerinizin içeriğini ve dosyalarını da bir bilgisayarda depolamak zorundayız ve ziyaretçilerin veya sizin sitenize erişebilmesi için o bilgisayarın sürekli açık olması gerekiyor.

Web sitemizi barındırmak için  bir ağa bağlı bilgisayar ve bant genişliği bizim kullandığımızdan çok çok daha hızlı olan bir sisteme ihtiyacımız var. İşte bu tür makine ve sunuculara hosting deniyor.

Web Alanı

Hosting bölümünde size  gerekli dosyalarınızı kaybetmemeniz için bilgisayar ya da flash bellekte depoladığınızdan bahsetmiştik. Web alanı ise tıpki bunun gibi, web sitenizin dosyalarını depolayacağınız sunucunun boyutudur. Örneğim 2 GB web alanına sahip bir hosting paketi alırsanız 2 GB belleğiniz var demektir. Web sitenizdeki resim,video veya belgelerin boyutu 2 GB ‘den az olmak zorundadır. Genellikle sitenizdeki html sayfalarının boyutu az olacağından size bu 2 GB’ lik alan fazlasıyla yetecektir. Başlangıç seviyesinde bir kullanıcı iseniz bütçenizi fazla yormamak adına öncelikle düşük bir web alanına sahip hosting paketi almanızı ve yetmediği takdirde zamanla yükseltmenizi tavsiye ediyoruz.

Bandwidth (Bant Genişliği)

Bandwidth veya Türkçe ismiyle bant genişliği web sitenizde girişte kullanılan toplam indirme miktarına verilen isimdir. Sitenizi ziyaret eden her ziyaretçi, web sitenizdeki ziyaret ettiği sayfaların  içeriğini tarayıcısına indirmiş olur. Yani sitenizde resim video veya kodlama miktarı ne kadar büyükse  ziyaretçileriniz sitenize girdiği zaman indirecekleri veri de o kadar büyük olur. Sitenizde resim,video ve bunun gibi görsel medya aşırı fazla değilse çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duymazsınız. Eğer ziyaretçiniz de aşırı fazla değilse yine bant genişliğine fazla ihtiyaç duymazsınız. Başlangıç düzeyi kullanıcısıysanız öncelikle düşük bant genişliğine sahip bir hosting almanızda fayda var. Eğer bu paketin yeterli olmadığını ilerleyen zamanlarda farkederseniz paketinizi yükseltebilirsiniz.

SSL Sertifikası

SSL Sertifikaları, sitenizin doğruluğunu kontrol eder ve siteniz ile ziyaretçileriniz arasında veri iletişimini şifreli kanallarla sağlayarak güvenliği üst düzeye çıkaran bir üründür. Bazı hosting paketlerinde SSL olduğu gibi bazı paketlerde ise SSL bulunmaz veya ek bir ücret karşılığı SSL almanızı isterler.

SSL Sertifikaları sundukları güvenlik düzeyine,deneyimlere göre farklılık gösterebilir. SSL Sertifikaları Seo açısından da oldukça önemlidir. Arama motorları SSL Sertifikası olan siteleri daha güvenli bir site olarak algılar ve sıralamanızı yükseltirler.