mysql veritabanı oluşturma
Yazılım 0

MySQL Veritabanı nedir, nasıl oluşturulur?

Merhaba sevgili Teknoframe takipçileri. Bu içeriğimizde MySQL Veritabanı‘nın ne olduğunu kısaca açıklayıp, hosting panelinden web siteniz için nasıl veritabanı oluşturacağınızı anlatacağız.

Veritabanları, adından da anlaşılacağı gibi internet sitenizle alakalı düzenli verilerin toplandığı alanlardır. Açık kaynak kodlu olan MySQL veritabanları, hem asp hem php sayfalarına uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. İnternet sitesi kurarken sitenizdeki verilerin kayıt altına alınabilmesi için mutlaka bir veritabanı oluşturmanız gerekiyor.

Eğer siz de herhangi bir hosting hesabına sahipseniz, panelinizi kullanarak kolaylıkla veritabanı oluşturabilirsiniz. Burada ise dikkat etmeniz gereken bir noktayı açıklamak istiyoruz. Eğer hosting panelinizden otomatik olarak WordPress gibi içerik yönetim sistemi yüklemek isterseniz, kurulum esnasında veri tabanınız kendiliğinden oluşturulup WordPress sitenize bağlanıyor. Yani sizin ekstradan MySQL veritabanı oluşturmanıza gerek kalmıyor.

MYSQL VERİTABANI OLUŞTURMA

MYSQL VERİTABANI NASIL OLUŞTURULUR?

Öncelikle hosting hesabınıza giriş yapıp cpanel’i açın ve aşağıdaki gibi ekrandan MySQL veritabanları menüsüne tıklayın.

mysql veritabanı

Ardından yeni veri tabanı oluştur kısmına istediğiniz bir veritabanı ismi girerek veri tabanı yarata tıklayın.

mysql veri tabanı

Veritabanınızı başarıyla ekledikten sonra hemen aşağıdan kendinize veritabanı kullanıcısı eklemeniz gerekiyor. Bunun için yeni kullanıcı adı ve şifre belirleyerek kullanıcı oluştur seçeneğine tıklayın.

Bütün bu aşamaları eksiksiz yerine getirdiğinizde MySQL veritabanını başarıyla oluşturup kullanıcı adı ve şifresini de belirlemiş olacaksınız. Veritabanınız üzerinde işlem yapabilmek için yine cpanel’den phpMyAdmin menüsüne tıklayarak veritabanı hesabınıza ulaşabilirsiniz.