fotoğraf: nasa
Bilim 0

NASA’nın yeni nesil astronot giysileri görücüye çıktı

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis programı kapsamında Ay’a insanlı uçuşlarda kullanılacak yeni nesil uzay giysilerini tanıttı.

NASA Başkanı Jim Bridenstine’nın da katıldığı, başkent Washington’daki ajansın merkezinde düzenlenen etkinlikte giysilerin prototipi görücüye çıkarıldı.

NASA yeni nesil uzay giysisi tasarımlarını tanıttı. Ajansın başkanı Jim Bridenstine da etkinliğe katıldı. Fotoğraf: NASA

NASA, Artemis programı kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a ilk kadın astronot ve bir erkek astronot göndermeyi hedefliyor. Ay’a yolculukların 2028 yılına kadar sürmesi planlanıyor. İşler yolunda giderse, Ay yörüngesinde Mars’a insanlı düzenlenecek olası seferlere ön ayak olacak bir uzay istasyonu kurulacak.

AY’DAN SONRA HEDEF MARS

Etkinlikte konuşan NASA Başkanı Jim Bridenstine, “2024’e kadar Ay’a gidiyoruz ve bunun sürdürülebilir olmasını istiyoruz” dedi. Mars’a insanlı uçuş planına işaret eden Bridenstine, Ay’ın, astronotları daha ileriki istikametlere götürmek için bir test arazisi olacağını söyledi.

NASA, bu iddialı hedeflerine ulaşmak adına tüm şekil, büyüklük ve cinsiyetten insanların Ay’a, Mars’a ve ötesine uçabilmesi için uzay kıyafetini güncellemesi gerektiğinin farkında…

İKİ TÜR UZAY GİYSİSİ: xEMU ve OCSS

Tanıtılan uzay kıyafetleri ikiye ayrılıyor. Bunlardan biri kırmızı, beyaz ve mavi renkte olan “Araç Dışı Hareket Keşif Ünitesi” (xEMU) adlı kıyafet, diğeri ise turuncu renkli “Orion Personel Kurtarma Sistemi” (OCSS) adlı kıyafet…

Araç Dışı Hareket Keşif Ünitesi. Fotoğraf: NASA

xEMU, astronotların Ay yüzeyinde, özellikle Ay’ın güney kutbunda keşif yapmaları amacıyla tasarlanacak. OCSS ise Orion kapsülü ile uzaya yolculuk ve Dünya’ya geriş dönüşlerde kullanılacak, uzay aracında astronotları koruyacak.

Orion Personel Kurtarma Sistemi. Fotoğraf: NASA

NASA’nın Uzay Taşıtı Dışı Etkinlik Yöneticisi Chris Hansen, xEMU kıyafetini Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) test edeceklerini belirtti. NASA her ne kadar bu giysileri 2024 yılına kadar yetiştirmeye çalışsa da, giysiler elektronik ve iç teknoloji açısından yenilenmeye devam edecek.