Yazılım 0

Oracle 2 bin kişiyi işe alacak

Microsoft’un ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olan ABD merkezli Oracle, 2 bin kişiyi işe alacağını duyurdu.

Şirketten bir üst düzey yetkili, yeni istihdam planı ile bulut bilişim hizmetlerini daha fazla ülkeye yaymak istediklerini söyledi.

Oracle böylece, Amazon ve Microsoft gibi güçlü rakiplerine karşı daha iyi mücadele etmeyi hedefliyor. Bu sistem aynı zamanda gelecek yıl boyunca Oracle’ın finans ve satış alanlarında iş yazılımlarının yeni sistemlere geçişine de yardımcı olacak.

Oracle – Fotoğraf: Reuters

Söz konusu alımlarla ilgili açıklama yapan Oracle Bulut Altyapı Tesisleri Başkan Yardımcısı Don Johnson, şirketin Seattle, San Francisco Bay Area ve India bölgelerindeki yazılım geliştirme merkezlerinde istihdamların sağlanacağını duyurdu.

20 BULUT BÖLGESİ PLANI

ABD merkezli yazılım şirketi, gelecek yılın sonuna kadar 20 bulut “bölgesi” daha açmayı planlıyor. Şirket, söz konusu veri merkezlerini müşterilerin afetle mücadele veya yerel veri depolama yasalarına uyması ve verilerin güvenli bir şekilde saklanabilmesi için işletiyor.

Halihazırda Oracle, 12’si geçtiğimiz yıl açılan 16 bulut “bölgesine” sahip. Yeni bölgeler, Şili, Japonya, Güney Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanı sıra Asya ve Avrupa kıtalarında da inşa edilecek.

ABD merkezli yazılım şirketi Oracle, 2 bin kişiyi istihdam edeceklerini açıkladı.

Oracle, 31 Mayıs itibariyle yaklaşık 136 bin tam-zamanlı çalışan istihdam ediyor. Bunlardan 18 bini bulut servislerinde ve lisans destek birimlerinde görev alıyor.

ABD SAVUNMA BAKANLIĞI İLE PROJE HEDEFİ

Öte yandan ABD merkezli şirket, ABD Savunma Bakanlığı ile 10 milyar dolarlık bir Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı Bulutu (JEDI) sözleşmesi imzalamayı hedefliyor.

Don Johnson, 2 bin kişilik istihdam planının JEDI projesi ile ilgili olmadığını söyledi. Fakat Oracle’ın potansiyel devlet müşterileri için veri merkezleri oluşturmaya devam ettiğini belirtti.