Akıllı Telefon 0

Pixel ve Pixel XL için yolun sonu görünüyor

Google verdiği sözü tutmuş olsa da ne yazık ki söz konusu bu iki telefon için sağladığı desteği tamamen kesiyor!

Pixel cihazları için Kasım 2019’da güvenlik yaması yayımlayan Google, bu güncelleme ile bazı önemli güvenlik açıklarını kapatmanın ötesinde Pixel 4 ve Pixel 4 XL için ekran ve kamera ile ilgili iyileştirmeler için de çalışıyor.

Ancak Google, bu defa Kasım güvenlik yamasını orijinal Pixel ve Pixel XL için sağlamıyor. Bu durum iki cihaz için de sonu işaret ediyor. Bu iki telefon da, iki yıllık Android güncellemesi ve üç yıllık güvenlik güncellemesi sözü ile 2016’da piyasaya sürülmüştü.

Google’ın verdiği söze bakılacak olursa, telefonların Eylül ayında güvenlik güncellemesi almayı kesmeleri gerekirken buna rağmen firma, Ekim ayı güvenlik güncellemesini bu cihazlar için de sundu. Aynı zamanda Google, yine bu cihazlar için iki yıllık Android sözünü esneterek Android 10 güncellemesini sunmuştu.

Kasım güvenlik yaması “Yüksek” ve “Kritik” şiddetine sahip açıkları onarıyor. Bunun yanı sıra Pixel 4 ve Pixel 4 XL için bu yeni güncelleme ile birlikte Smooth Display iyileştirmeleri de olacak. Pixel 4 XL’de ekran artık düzenli ve parlaklık seviyesine bakmaksızın 90 Hz ile çalışırken, Pixel 4 XL’e göre daha küçük olan Pixel 4’te ekran parlaklığı %42’nin altına indiği anda 60Hz’ye geri dönüyor. Daha öncesinde bu parlaklık sınırı %75’e ayarlıydı.

Google Pixel ve Pixel XL Android 7.1 Nougat raflarda yerini almıştı ve çıktıkları yolun sonuna gelmeden önce üç büyük Android OS güncellemesi ile taçlandırıldılar. Buna ek olarak birçok Android işletim sistemli cihaz üreticisi tarafından destekleri sonlandırılmadan önce sadece bir ya da iki büyük OS güncellemesi alabiliyorlar.

Google’ın yaptığı açıklamaya baktığımızda bu telefonlardan tamamen umudumuzu kaybetmememizi anlıyoruz çünkü Google, önümüzdeki dönemde Pixel ve Pixel XL için son bir defa daha güvenlik güncellemesi yayınlayacağının altını çiziyor.

Pixel’in yeni modelleri için ise Google, üç yıllık OS ve güvenlik güncellemesi sözü vererek kullanıcılarını rahatlatmayı başarıyor.