ÜCRETSİZ KURUMSAL E POSTA HESABI
Genel 0

Ücretsiz Kurumsal e-posta Hesabı Nasıl Alınır?

Kurumsal e posta hesabı, özellikle kurumlar için vazgeçilmez bir özelliktir. Fakat @siteadiniz.com e posta hesaplarını kişisel olarakta kullanabilirsiniz.

Kurumsal E-Posta Nedir?

Kurumsal e posta hesapları, aldığınız domain adına bağlı olarak @siteadiniz.com uzantılı mail hesaplarıdır. Gmail, Hotmail ve bunun gibi bir çok servis, kullanıcılara zaten ücretsiz bir e posta hesabı sunuyor. Genellikle kurumsal hesaplar ücretlidir ve domain sağlayıcınız tarafından size belirli bir ücret karşılığı satılırlar. Bir kurum veya şirket iseniz bu ücretsiz hesapları da kullanabilirsiniz fakat gerek kurumsal kimlik açısından gerekse güven açısından bu ücretsiz servisler pek sağlıklı değil. Kurumsal e posta hesapları yalnızca size ait olur ve domain adınıza bağlıdır.

Kurumsal E Posta Açma (Ücretsiz)

Kurumsal e posta açmak istiyorsanız daha önce de belirttiğimiz gibi önce bir domain (alan adı) almanız gerekiyor. Eğer zaten alan adınız varsa aşağıdaki adımları uygulayarak ücretsiz kurumsal e posta açabilirsiniz.

 • Öncelikle kurum.yandex.com.tr adresine gidin ve yandex hesabınızla oturum açın. Eğer yandex hesabınız yoksa hemen bir tane oluşturun.
 • Alan adı ekle bölümüne gelin ve alan adınızı başında www olmadan kutucuğa yazarak ekle butonuna tıklayın.
 • Daha sonra ”Alan adını yandex’e devredin” diye bir yazıyla karşılaşacaksınız. Bu kısımda alan adınızın sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekir.

Bunun için yandex size 4 farklı yol sunuyor

 1.  Not defterini açın ve yandex’in size verdiği kodu içine ekleyip adını da yandex’in belirttiği gibi yazarak .html olarak kaydedin. Bu dosyayı sitenizin ana bölümüne attıktan sonra ”Alan adı sahipliğini kontrol et” butonuna tıklayın.
 2. İlk yöntem başarısız olduysa domain hesabınıza giderek  yandex’in size verdiği isimde bir alt alan adı oluşturun ve bu alt alan adınızın CNAME kaydını mail.yandex.com.tr olarak değiştirin. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra tekrar ”Alan adı sahipliğini kontrol et” butonuna tıklayarak doğrulanıp doğrulanmadığını kontrol edin. CNAME kaydını değiştirdiğinizde değişikliklerin geçerli olabilmesi için 24 saat bekleyin ve tekrar kontrol edin.
 3. Yukarıdaki iki yöntem de başarısız olduysa son olarak bunu deneyin. Domain hesabınıza gidin ve domain iletişim e posta adresinizi yandex’in size verdiği e posta adresiyle değiştirin.  Yine bu değişiğin geçerli olabilmesi için 24 saat beklemeniz gerekebilir. Daha sonra yine ”Alan adı sahipliğini kontrol et” butonuna tıklayın.

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbiriyle uğraşmak istemiyorsanız, alan adınızı yandex’ e devredebilirsiniz. Bunun için domain adresinizin NS sunucularını

 • İlk DNS sunucusu: dns1.yandex.net 
 • İkinci DNS sunucusu: dns2.yandex.net

olarak değiştirin. Bu yöntemlerden biriyle mutlaka siteniz doğrulanacaktır. Doğrulamayı yaptıktan sonra son bir işlem daha kalıyor. Kurumsal e posta açmak için  domain hesabınızdan MX kayıtlarını değiştirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki şekilde MX kayıtlarını düzenleyin.

 • Alt alan adı — @
 • Kayıt türü — MX
 • Veriler — mx.yandex.net.
 • Öncelik — 10

Kurumsal e posta hesabı açmak için bütün bu ayarlamaları yapmanız gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra siz de ücretsiz olarak kurumsal e posta hesabı kurulumu yapmış olacaksınız.