ücretsiz ssl sertifikası
Genel 0

Ücretsiz SSL Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL Sertifikası, ingilizce açılımıyla Secure Sockets Layer, bir web sitesinin sunucusu ile kullanıcılar arasındaki veri akışını şifrelemeye yarayan bir protokoldür. Google yaptığı yeni güncellemelerle SSL Sertifikası kurulumu yapmayan web sitelerini güvensiz diye işaretleyerek kullanıcılara gösteriyor. Yani eğer sitenizde bir SSL Sertifikası yoksa Chrome kullanarak sitenize girdiğiniz zaman adres çubuğunun solunda ”GÜVENLİ DEĞİL” ibaresi görürsünüz. Bu da kullanıcı deneyiminizi düşürmenize neden olabilir.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

Çoğu domain şirketi, SSL Sertifikalarını belirli bir ücret karşılığında müşterilerinin kullanımına sunuyor. SSL Sertifikaların bir çok çeşidi var fakat bunlara şimdilik değinmeyeceğiz. Bu içeriğimizde sadece ücretsiz SSL Sertifikası kurulumu ‘ndan bahsedeceğiz. Şunu da unutmamak gerekir ki SSL Sertifikası olan web siteleri Google tarafından güvenli olarka algılandığı için , bu sertifikalara sahip siteler arama sonuçlarında daha üst sıralarda gösteriliyor.

SSL Sertifikası Kurulumu

Ücretsiz SSL Sertifikası kurulumu için aşağıdaki adımları takip edin. Eğer her şeyi eksiksiz yaparsanız siz de bu sertifikalara ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Öncelikle www.sslforfree.com adresine gidin ve önünüze çıkan kutucuğa web sitenizin adresini yazın. Daha sonra Create Free SSL Certificate butonuna tıklayın.

Daha sonra web sitenizin doğrulanmasını isteyen bir sayfa karşınıza çıkacak. Üç farklı yolla web sitenizi doğrulayabilirsiniz.

Otomatik FTP Doğrulaması : FTP bilgilerinizi girerek sitenizi otomatik olarak doğrulayabilirsiniz. Bilgilerinizi girdikten sonra Download SSL Certificate butonuna tıklayın.

Manual Doğrulama : Sitenizin dosyalarının olduğu ana dizine girin ve “.well-known” isimli bir klasör oluşturun. Daha sonra bu klasörün içine girip “acme-challenge” isimli bir klasör daha oluşturun.  Size verilen iki tane dosyayı “acme-challenge” isimli klasörün içine atın ve daha sonra Download SSL Certificate butonuna tıklayın.

Manuel DNS Doğrulaması : Bu kısımda ise domain sağlayıcınızda oturum açarak DNS kayıtlarınıza gidin ve TXT kaydını istenildiği gibi değiştirin. DNS değiştirme hakkında bilginiz yoksa bu yöntemi lütfen kullanmayın.

Eğer bu üç yöntemden birini sorunsuzcs yaptıysanız siteniz doğrulanacaktır ve Download SSL Certificate butonuna tıkladığınızda karşınıza SSL Sertifikanızın kodları çıkacaktır. Peki bu kodları kullanarak nasıl SSL Sertifikası kurulumu yapacaksınız?

Öncelikle hosting paketinizde  CPANEL de oturum açın ve SSL/TLS kısmına gidin. Ve en üstteki ‘ Özel Anahtarlar (ANAHTAR) ‘ kısmına tıklayın.

Daha sonra “Yeni bir özel anahtar yükle” kısmına tıklayın ve az önce www.sslforfree.com  sitesinden aldığımız ikinci sıradaki ”Private Key” kodunu bu kısma kopyalayıp yapıştıralım.

Daha sonra geri gelip Sertifikalar(CRT) menüsüne girelim. Buraya ise www.sslforfree.com adresinden aldığımız ilk sıradaki kodu yapıştıralım. Daha sonra sertifikayı kaydet diyerek kurulumu bitirelim.

Kurulumunu yaptığınız bu SSL Sertifikasının süresi 3 aydır. Söz konusu süre dolduktan sonra aynı işlemleri tekrar uygulayarak SSL Sertifikası kurulumunu yapabilirsiniz.