Fotoğraf: NASA
Bilim 0

Uzay kadın ve erkekleri nasıl etkiliyor?

Şimdiye kadar yaklaşık 564 insan uzaya gitti. Bunlardan 65’i kadın… Yörüngeye ilk giden kadın ise 1963 yılında o zamanki Sovyet kozmonot Valentina Tereshkova oldu.

Uzay, 1957’den 1975’e kadar Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği (şimdiki Rusya) arasında bir rekabete sahne oldu. Bu rekabet, uydu fırlatma, sonda ve insan gönderme ve Ay’a insan indirmeyi kapsıyor.

Öyle ki, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 20 yılın ardından 1983’te Sally Ride’ı uzaya gönderdi. Ride, uzaya giden üçüncü kadın, ve ilk Amerikalı kadın unvanlarına sahip oldu.

NASA, 18 Ekim 2019’da ise tarihte bir ilke imza attı. İlk kez tamamı kadınlardan oluşan bir ekip Uluslararası Uzay İstasyonu’nda uzay yürüyüşü yaptı. Christina Koch ve Jessica Meir isimli iki astronot, istasyondan uzay boşluğuna birlikte çıktı ve bozulan güç parçalarını değiştirdi. Tarihi anlar, NASA’nın canlı yayınında kayda geçti.

Peki, uzay şartlarının kadın ve erkekler üzerindeki etkisi ne?

Yarı-zamanlı uzay jinekoloğu olarak görev yapan Dr. Varsha Jain, BBC Radyosu‘na uzayın kadın ve erkekler üzerindeki farklı etkilerini anlattı.

UZAYIN ERKEKLER VE KADINLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Varsha Jain, uzay ortamına uyumun kadın ve erkeklerde yaklaşık olarak aynı olduğunu belirtti, ancak bazı farklar olduğunu söyledi.

“Kadınlar uzaya gittiklerinde kendilerini hasta hissetme ihtimali daha yüksek. Erkekler ise Dünya’ya geri döndüklerinde yeniden hastalığa yakalanma ihtimali yüksek. Erkekler, uzaydan döndüklerinde görme ve duymada problem yaşarken, kadınlar tansiyonlarını kontrol etmekte zorlanıyorlar, bu yüzden oldukça bitkin hissediyorlar.”

Jain, söz konusu farklılıkların hormonsal ya da psikolojik değişikliklerden kaynaklandığını bilmediklerini kaydetti.

UZAY YOLCULUĞU ÇOCUK SAHİBİ OLMA YETENEĞİNİ ETKİLİYOR MU?

Uzaya gitmenin astronotların çocuk sahibi olmasını engelleme konusunda kanıtlanabilir bir etkisi olmadığını dile getiren Varsha Jain, uzay uçuşu görevlerini tamamlayan hem erkek hem de kadın astronotların başarılı bir şekilde çocukları olduğunu hatırlattı.