websitesi kur
Genel 0

Web Sitenizin Ana Sayfası Nasıl Olmalı?

Harika tasarlanmış bir web sitesinin açılış sayfası ziyaretçiler için çok önemlidir. Peki sitenizin ana sayfasını oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

Ana Sayfa Nedir?

Tarayıcıya sitenizin Url’si girildiğinde ziyaretçilerin ilk karşılaşacağı yer sitenizin ana sayfasıdır. Ana sayfanız ne kadar düzenli ve ilgi çekici bir yapıya sahip olursa ziyaretçileriniz o kadar memnun kalır ve sitenizi tekrar ziyaret etmek ister. Kötü tasarlanmış ve içerik olarak çok basit bir ana sayfa, ziyaretçileri asla memnun etmez ve bir daha sitenize gelmek istemeyebilirler. Ziyaretçilerinizin sitenize ilk girdiğinde karşılaşacağı yer sitenizin ana sayfasıdır. Bu nedenle ana sayfanızda ziyaretçilerinizi ne kadar çok etkilerseniz o kadar çok başarılı olursunuz. Sitenizin konusunu düşünerek konuya uygun bir ana sayfa belirlemelisiniz.

Ana Sayfa İçeriği

Ziyaretçileriniz ana sayfanıza geldiğinde sizin sitenizi dolaşıp dolaşmayacağına burada karar verir çünkü ana sayfanız insanları etki altında bırakan çok önemli bir unsurdur. İnsanlar ana sayfanızı gördüğü zaman siteniz hakkında kafalarında olumlu ya da olumsuz bir fikir oluşur ve ilerde sitenizi tekrar ziyaret edip etmemek arasında bir seçim yaparlar. Eğer ana sayfanızda ziyaretçilerinizin ilgisini yeterince çekmezseniz büyük olasılıkla sitenizden çıkıp başka sitelere göz atacaklardır.

Ziyaretçilerinizin sitenizi ziyaret etme sebebini düşünerek onlar için en önemli olabilecek içerikleri ana sayfanıza koyun ve önem sırasına göre sıralayın. En önemli ve en ilgi çekebilecek içeriğinizi en üste koyun. Ayrıca ilgi çekebilecek bağlantıları da sitenizin en üstüne koyun. Eğer siteniz bir menüye sahipse menü kısmını da ana sayfanızın en üstüne yerleştirin. Ayrıca ziyaretçileriniz size ulaşmak isterlerse telefon numaranızı,adresinizi ve bunun gibi iletişim bilgilerinizi ilgili sayfaların en üstüne yerleştirin.

Ana Sayfa Reklamları

Eğer sitenizde reklam yayınlıyorsanız açılır pencere reklamlarından mutlaka uzak durun. Çünkü açılır pencere reklamları ziyaretçilerinizi rahatsız eder ve siteniz hakkında olumsuz bir etki yaratır. Reklamlarınızı mutlaka ziyaretçilerinizin görebileceği yere ve onları rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirin. Siteniz henüz yeni kurulmuşsa aşırı reklamlardan kaçının. Zamanla reklamlarınızın sayısını arttırabilirsiniz fakat çok aşırıya asla kaçmayın.

Özetle, sitenizin ana sayfası ziyaretçilerinze etki bırakmak için olmazsa olmaz bir unsurdur. Ana sayfanız içerik bakımından  sadece ve anlaşılır olmalı ve ziyaretçileri yormamalı. En çok ilgi çeken içeriklerinizi sitenizin en üstünden başlayarak önem sırasına göre sıralayın. Göreceksiniz ki harika bir tasarıma sahip ana sayfa yapmak size çok önemli bir artı kazandıracaktır.