wordpress
İnternet 0

WordPress Nedir? Nasıl Kurulur?

Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biri olan WordPress, PHP ve SQL dilleriyle yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. Günümüzde WordPress her ne kadar kişisel blog siteleriyle özdeşleşse de aslında makale yazma, düzenleme veya blog sistemi olarak değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platformdur.

Geliştirilmesi 2001 yılına kadar uzanan WordPress, gerek kullanım kolaylığı gerekse kullanıcılara sunduğu birçok özelliğiyle şu anda en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinin başında geliyor. Peki neden bir web sitesine sahip olmak isteyen çoğu kullanıcı WordPress‘i tercih ediyor? Gelin bu soruya daha detaylı yanıt aramaya çalışalım.

wordpress

KURULUMU VE KULLANIMI OLDUKÇA KOLAY

WordPress, hazır bir içerik yönetim yazılımı olduğundan, eğer ileri düzeyde profesyonel değilseniz herhangi bir kodlama ve yazılım bilgisi gerektirmiyor. Genellikle bütün hosting panellerinde tek tıkla yükleme imkanı sağlayan WordPress‘i, aynı zamanda manuel yöntemlerle de yükleyebiliyorsunuz.

WordPress’i yükledikten sonra ise karşınıza oldukça sade bir kullanıcı ara yüzü çıkıyor. Yönetici panelinizden sitenizi istediğiniz gibi düzenleyebiliyor ve size sunulan birçok ücretsiz eklenti sayesinde sitenize ek özellikler kazandırabiliyorsunuz. Üstelik bunu yaparken hiçbir yazılım bilgisine ihtiyacınız olmadığını yeniden hatırlatalım.

ZENGİN TEMA SEÇENEĞİ

WordPress, açık kaynak kodlu bir sistem olduğundan platform için geliştirilen temalar da oldukça fazla. İster yönetici panelinizden temalar kısmına girerek yüzlerce ücretsiz tema arasından dilediğinizi seçebilir, isterseniz de birçok tema sitesinden ücretli tema satın alıp sitenize yükleyebilirsiniz.

Elbette ki WordPress harici diğer platformlarda da yüzlerce tema bulunuyor, ancak WordPress kullananların sayısı oldukça fazla olduğundan platform için geliştirilen temalara da her gün yenileri ekleniyor. Bu nedenle zengin tema seçeneği isteyen kullanıcılar genellikle WordPress’i tercih ediyor.

ÜCRETSİZ EKLENTİLER

WordPress’in kullanıcılara sunduğu muhteşem özelliklerden biri de ücretsiz eklentiler seçeneği. Yine yönetici panelinizde bulunan eklentiler sekmesinden yüzlerce eklentiye göz atabilir ve sitenize ekleyebilirsiniz. Bu eklentiler sitenize oldukça gelişmiş özellikler ekleyerek rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayabilir.

Örneğin eklentiler yardımıyla hiçbir yazılım bilgisine ihtiyacınız olmadan SEO ayarlarınızı yapabilir, Google AMP kurulumu yapabilir, tarayıcı önbellekleme özelliğini açabilir ve fotoğraflarınızı optimize edebilirsiniz.

Bunun gibi sitenize birçok özellik kazandıran ücretsiz eklentiler, WordPress‘in tercih edilmesindeki en önemli etkenler arasında gösteriliyor.

MODÜLER DİZAYN

WordPress’in modüler yapısı sayesinde sitenizi sürükle bırak yöntemiyle istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Herhangi bir tema yükledikten sonra Görünüm>Bileşenler kısmına giderek temanızın bileşenlerini sürükle bırak yöntemiyle sayfanıza ekleyebilirsiniz. Böylelikle fazla bir bilgiye ihtiyacınız olmadan sitenizi istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

wordpress

WORDPRESS NASIL KURULUR?

Yukarı da da belirttiğimiz gibi, günümüzde çoğu hosting panelinde WordPress‘i tek tıkla sitenize yükleyebiliyor ve gerekli ayarları tanımlayabiliyorsunuz. Ancak hosting panelinizde otomatik WordPress kurulumu yoka, manuel yükleme yapmanız gerekiyor. Manuel yükleme yapabilmeniz için bir hosting’e ve veri tabanına ihtiyacınız olduğunu hatırlatalım. Hosting panelinizden MySQL veri tabanınızı oluşturduktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek WordPress kurulumu yapabilirsiniz.

(MySQL Veritabanınız yoksa nasıl oluşturacağınız öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.)

(İlgili içerik: MySQL Veritabanı nasıl oluşturulur?)

1. Öncelikle BURAYA tıklayarak Worpress indirme sayfasına gidin ve en son sürümü bilgisayarınıza indirin. Daha sonra indirmiş olduğunuz .zip uzantılı dosyayı Winrar programıyla açarak farklı bir klasöre çıkartın.

2. Ardından ister hosting panelinizde bulunan dosya yöneticisini, isterseniz de FileZilla programını kullanarak FTP bilgileriniz ile sitenize bağlanın. FTP bilgilerinizi bilmiyorsanız hosting panelinizi kontrol edebilir veya hosting şirketinizden yardım alabilirsiniz.

3. FTP bilgileriniz ile FileZilla programını açıp sitenize bağlandıktan sonra sağ tarafta site dosyalarınız görüntülenir. Burada ise dikkat etmemiz gereken ufak bir ayrıntı var. Zip dosyasından çıkardığınız WordPress klasöründeki dosyaların tümünü seçip sağ taraftaki htdocs klasörünün içine sürükleyip bırakın. ( Bazı hosting firmalarında htdocs klasörünün yerine public_html veya www klasörü de olabilir. )

wordpress kurulımı

Dosyaları sürükeyip bıraktıktan sonra internet hızınıza bağlı olarak aktarımın tamamlanmasını bekleyin. Karşınıza herhangi bir uyarı çıkarsa tamam deyip geçebilirsiniz.

4. Dosyaları sitenizdeki dizine başarıyla aktardıktan sonra artık sıra geldi WordPress kurulumunu tamamlamaya. Şimdi herhangi bir tarayıcıdan web sitenizi açtığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Eğer gelmiyorsa www.siteismi.com/wp-admin/setup-config.php adresine giderek tekrar deneyin.

‘Başlayalım’ butonuna tıklayarak devam edin.

WORDPRESS

5. Burada ise daha önce oluşturduğumuz veritabanımızı WordPress ile ilişkilendirmemiz gerekiyor. ( BKZ: MySQL Veritabanı nasıl oluşturulur?)

Veritabanı ismi, kullanıcı adı ve şifre kısımlarını daha önce oluşturduğumuz MySQL Veritabanı ismini, kullanıcı adını ve şifresini girin. Veritabanı sunucusu ile genellikle localhost olarak tanımlıdır. Eğer kurulum hata verirse, hosting şirketinizle iletişime geçip Veritabanı sunucunuzun ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Tablo ön eki kısmını ise olduğu gibi bırakıp GÖNDER butonuna tıklayın.

wordpress

Her şeyi eksiksiz olarak yerine getirdiğinizde kaşrınıza ” İşte bu! Yüklemenin bu aşamasını başarıyla tamamladın. WordPress bundan sonra veritabanı ile iletişim kurabilir. Eğer hazırsanız başlayalım… ” şeklinde bir mesaj çıkacaktır. Kurulumu çalıştır bağlantısına tıklayarak sonraki sayfaya ilerleyin.

wordpress kurulumu

6. Bu sayfada ise sitemiz ile ilgili bazı bilgileri ve yönetici hesabımızı oluşturacağız. ilk önce site başlığı kısmına web sitemizin başlığını yazıyoruz. Bu kısmı daha sonra WordPress panelinizden de değiştirebilirsiniz.

Ardından kendinize bir kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerekiyor. Bu bilgiler, daha sonra Worpdress yönetici paneline ulaşmak için gereklidir. Son olarak e-posta adresinizi de girdikten sonra sitenizin Google’da yayınlanmasını istiyorsanız en sonda bulunan Arama motoru görünürlüğü kutusunun işaretini kaldırın.

Son olarak WordPress’i kur butonuna tıklayın.

Daha sonra Giriş butonuna dokunarak aşağıdaki gibi yönetici giriş ekranına ulaşın. Burada az önce oluşturduğunuz kullanıcı adını ve şifresini girerek WordPress yönetim paneline ulaşabilirsiniz.

wordpress nasıl kurulur

Tebrikler. Artık siz de WordPress web sitesi sahibisiniz.