Credit: P. Marenfeld & NOAO/AURA/NSF.
Genel 0

Yeni teleskop aygıtı 5 bin “göz” ile gökyüzünü tarayacak

Karanlık enerji, evrenin sürekli genişlemesini sağlayan ve galaksileri birbirinden uzaklaştırdığı varsayılan bir enerji türüdür. Evrenin yüzde 68’ini oluşturan karanlık enerjinin henüz tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz.

Karanlık Enerji Spektroskopik Aygıtı (DESI) olarak bilinen ve yeni geliştirilen bir enstrüman, karanlık enerji üzerinde çalışacak. Bu işlem, Kitt Peak Ulusal Gözlemevi’nde bulunan Mayall Teleskobu’na eklenen 5 bin robotik “göz” ile yapılacak.

5 BİN ROBOTİK “GÖZ” İLE HARİTALANDIRMA YAPACAK

1973 yılından bu yana görev yapan 4 metrelik Mayall Teleskobu, DESI ile birlikte Dünya ile milyonlarca galaksi ve kuasar arasındaki mesafeyi ölçecek. 35 milyon galaksi ve 2,4 milyon kuasarın 3 boyutlu haritası çıkarılacak.

DESI, 13 farklı ülkedeki 75 farklı enstitüden yaklaşık 500 araştırmacının katılımıyla oluşturuldu.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Profesör Daniel Eisenstein, DESI’nin ortaya koyacağı eşi görülmemiş haritaların, evrenin zaman içinde nasıl genişlediğini ölçme konusunda yardımcı olacağını söyledi. Eisenstein ayrıca, bu sayede çekim ve karanlık enerjinin maddeyi itme ve çekme konusunda nasıl rekabet ettiğini göreceklerini ifade etti.

DESI’NİN ÇALIŞMA YÖNTEMİ

DESI’nin merkezinde her biri mekanik (robotik) olarak kontrol edilen 5 bin fiber optik sensör bulunuyor. Sensörler, lenslerin odak düzleminin arkasında yer alıyor. Önceden seçilen galaksi kümelerine otomatik olarak yönelen DESI, bu kümelerin ışıklarını topluyor ve Dünya’dan uzaklıklarını belirlemek için söz konusu ışıkları dar renk bantlarına bölüyor.

DESI’nin gücü aynı anda 5.000 gökadayı ölçme yeteneğinden geliyor. Her sensör bir insan saçının genişliğinde ve iyi koşullarda yaklaşık iki saniye içinde yeni bir hedefe odaklanabilme kabiliyetine sahip.