Elektrikli otomobillerde otonom sürüş seviyeleri

Elektrikli otomobillere olan ilginin her geçen gün arttığı şu günlerde, yeni kavramlar karşımıza çıkıyor.

Tesla ve Google başta olmak üzere birçok şirket, otonom sürüş denilen sürücüsüz teknolojiyi geliştirmek için dev yatırımlar yapıyor. Peki nedir bu otonom sürüş?

Otonom sürüş, seviyeye göre farklılık gösterse de temelde aracın kendi kendini sürmesine dayalı bir teknolojidir. Bu teknoloji çeşitli seviyelerle ifade edilir ve seviyesine göre bazen kişinin araba sürerken elini direksiyonda bulundurması bile gerekmemektedir. Gelin bu seviyelere daha yakından bakalım.

otonom sürüş

SEVİYE 1 OTONOM

En temel tip olan 1. seviyede birçok radar, kamera gibi araçlar olsa da asıl kontrol hala sürücüdedir.. 1990’ların sonunda Mercedes’in radar sistemini kullanarak hız sabitleme özelliği kullanmasıyla bu teknoloji hayatımıza girdi.. Honda ise işi daha da büyüterek bu sisteme şerit takip sistemi de ekleyerek satışa sundu.

SEVİYE 2 OTONOM

Seviye 2 otonom teknolojisinde yavaş yavaş sürücü müdahalesi azalıyor. Bu seviyede araç, direksiyon yönetimi ve hızlanma konusunda sürücüye yardım ediyor.

2. seviye temel olarak daha kapsamlı bilgisayar yazılımlarının 1. seviyenin üzerine koyulmasıyla oluşmaktadır.

Araç direksiyonu ve hızı kontrol edebilse de sürücü direksiyona dokunduğu anda kontrolü eline alabilir. Sorumluluk çoğunlukla yine sürücüdedir.

Önerilen içerik:  TikTok Facebook'u solladı

SEVİYE 3 OTONOM

Aracın çevre kontrolünü kendi kendine sağlaması, seviye 3 otonom sistemlerle birlikte başlıyor. Ancak sürücü her zaman müdahale etmeye hazır durumda olmalıdır.

Araç kendi hızını direksiyonunu neredeyse tam olarak kontrol eder. Bu noktada sorumluluk neredeyse yarı yarıya şofördedir. Seviye 3 araçları insan dikkatine ihtiyaç duymadan 60 km/s altında hız yapabiliyorlar. Audi’nin A8 serisini bu teknolojiye örnek verebiliriz.

otonom sürüş

SEVİYE 4 OTONOM

Temel olarak araba kendini neredeyse her özelliğiyle kullanabilir bazı karar gerektiren durumlarda da insandan yanıt bekler.

Ancak yine de bu seviye, dinamik sürüş rotalarında (trafikten kaçınma ya da otoyola bağlanma gibi) karar verici olamıyor.

SEVİYE 5 OTONOM

5. seviyedeki bir araç kendini bir insan kadar, belki de çok daha iyi bir biçimde kullanabilir. Araç şerit değiştirme, sinyal verme gibi birçok karar verilmesi gereken durumda yalnız başına karar verebilir.

Her ne kadar şu anda piyasada bulunan elektrikli otomobillerin hiçbiri seviye 5 otonom teknolojisini desteklemese de geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Tesla CEO’su Elon Musk, 5. seviye otonom sürüş teknolojisinin temel fonksiyonlarının bu sene içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Yorumlar