Google Haberler SEO: Site trafiği nasıl artırılır? Kapsamlı rehber

GOOGLE HABERLER SEO İÇİN ALGORİTMALARI ANLAMAK

Google’ın kullanıcılara daha iyi bir haber deneyimi yaşatmak için ilk olarak 2002 yılında kullanıma açtığı Google Haberler (Google News) yıllar içinde oldukça değişti.

Bu nedenle haber içeriğinizde yapmanız gereken optimizasyonlar da haliyle değişikliğe uğradı. Ancak Google haberler için uygulayabileceğiniz temel SEO kuralları hiçbir zaman değişikliğe uğramadı.

Haber içeriğinizi Google Haberler‘e göre optimize etmenin anahtarı, yıllar içinde neyin değişip neyin değişmediğini bulmaktır.

Örneğin, Google’ın 8 Mayıs’ta “yepyeni Google Haberler” i duyurmasına rağmen, Google Haberler hala bir haber arama motoru gibi çalışıyor.

Google’ın Google Haberler Ürün Lideri Trystan Upstill, yapılan değişiklikle ilgili şunları söylüyor:

“Yeniden tasarlanan Google Haberler; sabit bilgi akışını almak, gerçek zamanlı olarak analiz etmek ve olay örgülerine göre düzenlemek için yeni bir dizi yapay zeka tekniği kullanıyor. Bu yaklaşım, Google Haberler’in bir hikaye geliştikçe, hikayeye dahil olan kişileri, yerleri ve şeyleri anladığı ve birbirleriyle nasıl ilişki kurduklarını anladığı anlamına gelir.”

Başka bir deyişle, Google Haberler‘in algoritmaları güncellenmiş olabilir ancak yine de Google Haberler sonuçlarında hangi haberlerin, görsellerin ve videoların hangi sırada görüneceğine siz karar verebilirsiniz. Kısacası Google Haberler SEO kurallarını uygulayarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Google’ın resmi verilerine göre Google Haberler’deki sıralamalar aşağıdaki kriterlere göre belirlenir:

 • İçeriğin tazeliği
 • İçerik çeşitliliği
 • Zengin metin içeriği
 • İçeriğin özgünlüğü
 • Konular veya yayıncılar için kullanıcı tercihleri

Peki yazdığınız haberler için en iyi Google Haberler optimizasyonu nasıl yapılır. Gelin şimdi bu konuya değinelim.

GOOGLE HABERLER SEO OPTİMİZASYONU

1- ANAHTAR KELİME ARAŞTIRMASI YAPIN

Google Haberler SEO‘nun ilk adımı, insanların kullanması muhtemel haber arama terimlerinin yüzde 85’ini tespit etmektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Aslında siz zahmet etmeyin diye Google bunu sizin için zaten yapıyor. Google Trendler web sitesinde günlük ve gerçek zamanlı arama terimlerini takip edebilir ve bu kelimeleri bir yere not edebilirsiniz

Ayrıca, örneğin Google’a “okula dönüş” yazdığınızda hemen alt tarafta bazı önerilerin listelendiğini göreceksiniz. Bu öneriler, aradığınız şeyle ve diğer insanların aradıklarıyla ilgili, olası haber arama terimleridir. Buradan da anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz.

google haberler seo

2- ANLAŞILIR VE KISA BİR BAŞLIK YAZIN

Google Haberler, yenilenmesine rağmen haber başlıklarına oldukça önem veriyor. Bu nedenle haber yazarken başlığına mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Her haber için mutlaka en az 1 anahtar kelime belirlemelisiniz ve bu anahtar kelimeyi başlığınızda mutlaka geçirmelisiniz. Ancak bunu yaparken kelime oyunların mümkün olduğunca kaçınıp kendinizi değil okuyucularınızı düşünmelisiniz. Google’ın en çok dikkat ettiği şeylerden biri de işte bu.

Anahtar kelimenizi haber başlığında geçirdiniz ve işlem tamam. Peki sırada ne var? Haberlerin olmazsa olmazlarından biri de özet (spot) kısmıdır.

Haberin özet kısmını hazırlarken mümkün olduğunca açıklayıcı ifadeler kullanın ve yine belirlediğiniz anahtar kelimeyi özet kısmında mutlaka geçirin.

NOT: Başlık, özet ve ana metin kısmı birbirinden farklı bölümlerdir. Özet kısmını asla başlığınızın devamı şeklinde yazmayın. Ayrıca aynı şekilde giriş paragrafına da asla özetin devamı gibi başlamayın.

Hatalı:

Başlık: Recep Tayyip Erdoğan Vladimir Putin ile görüştü

Özet: Görüşmede koronavirüs ve turizm meseleleri ele alındı. İki lider daha sonra basına bir açıklama yaptı.

Doğru:

Başlık: Recep Tayyip Erdoğan Vladimir Putin ile görüştü

Özet: Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede koronavirüs ve turizm meseleleri ele alındı. İki lider daha sonra basına bir açıklama yaptı.

Burada anahtar kelimenin “Recep Tayyip Erdoğan” olduğuna ve başlık, özet ve giriş paragrafında geçtiğine dikkat edin.

3- VURGU İÇİN ALT BAŞLIKLAR VE METİN BİÇİMLENDİRMESİNİ KULLANIN

Başlık ve özet tamam. Şimdi de alt başlıklar ve haberin kendisine geçelim. Google Haberler SEO için aşlık ve özette geçirdiğiniz anahtar kelimeleri ve diğer belirlediğiniz kelimeleri kullanmak için, ara başlıklar ve haber metni harika bir yerdir.

Belirlediğiniz anahtar kelimeleri haber metnindeki ara başlıklarda da geçirmeye çalışın. Ancak her başlıkta bu kelimeleri geçirip kullanıcı deneyimini düşürmemeye dikkat edin.

Ayrıca belirlediğiniz anahtar kelimeleri kalın, italik veya altı çizili yazmak, Google’ın daha fazla dikkatini çekecektir.

Google haberler seo

4- FOTOĞRAF VE VİDEO OPTİMİZASYONU

Google Haberler için zengin metin içeriği her ne kadar oldukça önemli olsa da fotoğraflar ve videoların da önemi büyük. Resimlerinizin Google Haberler’e eklenme olasılığını artıracak bazı ipuçlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Logolar veya stok fotoğraflar yerine haberinizle alakalı fotoğraflar tercih edin.
 • Haberinizin yanında küçük resim olarak görülmesini istediğiniz görselin resim taramasına açık olmasını sağlamak için Schema.org veya og: image etiketini kullanın.
 • Makul en boy oranlarına sahip resimler kullanın.
 • Resimlerinizi satır içi (inline) olarak biçimlendirin.
 • Resim eklerken dosya isminde ve alt etiketinde mutlaka anahtar kelimenizi geçirin.
Önerilen içerik:  Cumulative Layout Shift nedir? CLS sorunu nasıl düzeltilir?

Bir haber siteniz varsa; Google Haberler, YouTube kanalınızı ve sitenizdeki haberlerin içine yerleştirilmiş MP4 videolarınızı tarayabilir.

Ancak Google, en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak ve tutarlılığı korumak için videolarınızı bir dizi testten geçirir.

Örneğin Google Haberler’e dahil edilen video kanalları, öncelikle son olayları bildiren içerikten oluşmalıdır. Genellikle nasıl yapılır videoları, reklamlar, fragmanlar, video blogları veya müzik videoları içeren kanallar Google’ın pek ilgisini çekmez.

5- ANLAMLI BAĞLANTILAR KULLANIN

Okuyucunuzu haberinizle alakalı başka bir içeriğe yönlendirmek için haberinize çeşitli bağlantılar kullanmanızda sakınca yoktur. Örneğin yazdığınız haberin içerisinde, alakalı diğer bir haberinize link verebilir ve bu şekilde kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz.

Ancak linkleme yaparken, kullanıcıları doğru ve ilgili içeriğe yönlendirdiğinizden emin olun. Ziyaretçiler linke tıkladığında alakasız bir web sayfasına ulaşırsa, kullanıcı deneyiminiz düşebilir ve Google bundan pek de memnun kalmayabilir.

Bu nedenle Google’ın ” doğal bağlantılar ” olarak adlandırdığı editoryal yerleştirilmiş bağlantılar, size harika bir SEO avantajı sağlayabilir.

Bu kapsamda nofollow kavramı devreye girer. Peki nedir bu kavram?

Siz aksini söylemediğiniz sürece, arama motorları varsayılan olarak her bağlantıyı izler, yani tarar. Arama motorlarına belirli bir bağlantıyı takip etmemelerini söyleyebilirsiniz. Bunun için verdiğiniz linke “nofollow” etiketini eklemelisiniz. Örnek kullanım:

<a href=”http://www.example.com/” rel=”nofollow”>

Google’ın sitenizde manuel işlem yapmasını önlemek için aşağıdaki durumlarda nofollow bağlantılarını kullandığınızdan emin olun:

Ücretli bağlantılar: Sitenize ücretli bir bağlantı koymayı kabul etmeniz durumunda, bu bağlantıya nofollow etiketi koymayı unutmayın. Google’ın ücretli bağlantılara karşı önerisi tam da bu şekilde. Eğer Google’ın gazabını görmek istemiyorsanız, tüm ücretli link çıkışlarını nofollow olarak etiketleyin.

Ürün bağlantıları: Aslında bu konu, yukarıdaki ücretli bağlantılar ile neredeyse aynı. Bir ürün veya hizmet karşılığında web sitenize -yerleştirmeyi kabul ettiğiniz bağlantılara nofollow etiketi ekleyin.

Ayrıca ürün veya hizmetlerin ücretli incelemelerinde de nofollow etiketi kullanmalısınız.

Güvenilir olmayan site bağlantıları: Google Haberler SEO için güvenilir olmayan web sitelerine veya spam içeriklerin olduğu sitelere link verirken her zaman nofollow etiketi kullanın. Düşük kaliteli web sitelerine bağlantı vermek, organik arama sıralamanıza zarar verebilir.

Sosyal medya düğmeleri: Sosyal medya paylaşım düğmelerine de nofollow uygulanmalıdır. Google aksi durumda sizi cezalandırmayacak olsa da asla üçüncü taraf web sitelerine değerli bağlantı sağlamak istemezsiniz.(özellikle bu siteler büyük sosyal medya platformlarıysa).

Nofollow bağlantıları SEO’nuza doğrudan yardımcı olmasa bile, yine de değerli bir etkileşim ve dönüştürme aracıdır.

Özetlemek gerekirse Nofollow link; Sayfanızda bulunan puanın link verdiğiniz bir başka sayfaya aktarılmasını engeller.

UYARI: Bir makaleyi kapsamlı bir şekilde güncellerseniz veya önemli bilgiler eklerseniz, makaleye yeni bir tarih ve saat verebilirsiniz. Önemli yeni bilgiler eklemeden bir haberi yeniden yazıp, yayın tarihini güncelleyerek sistemi kandırmaya çalışmayın. Google bunu işaretleyecek ve içerik Google Haberler tarafından kaldırılacaktır.

google haberler seo

6- GOOGLE HABERLER’İN ETKİSİNİ ÖLÇÜN

Bir yayıncıysanız ve tüm optimizasyonları yaptığınıza eminseniz, Google Haberler’in trafiğinize etkisini kendiniz gözlemleyebilirsiniz.

Google Haberler’den gelen trafiği trafiğinizin geri kalanından ayırmak için HTTP yönlendirmelerine bakabilirsiniz.

 “news.google.com” veya “news.url.google.com” yönlendirmesi ile sitenize gelen kullanıcılar Google Haberler aracılığıyla geliyor demektir.

Hem standart HTML hem de Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) makalelerinizin daha fazla analizini yapmak için Google Analytics hesabınızı kullanabilirsiniz.

SONUÇ

Google Haberler algoritmalarının sürekli değiştiğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle değişiklikleri takip etmek ve yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulamak sizi her zaman bir adım önde tutacaktır.

Kısa özet:

 • Her içerik için kendinize bir adet ana anahtar kelime belirleyin
 • Belirlediğiniz anahtar kelimenin başlık, özet ve özellikle haberin ilk paragrafında geçmesine dikkat edin.
 • Ayrıca kullandığınız görsell isimlerinde, başlıklarında ve alt etiketlerinde bu anahtar kelimeyi geçirin.
 • Haber içinde geçirdiğiniz anahtar kelimeleri kalın, italik veya altı çizili yaparak vurgulayın.
 • Ara başlıklarda da bu kelimeleri geçirin, ancak aşırıya kaçmayın.
 • Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için haberi kısa paragraflara ayırın.
 • Meta etiketlerde anahtar kelimelerinizi geçirmeye dikkat edin.
 • Düşük kaliteli veya spam web sitelerine bağlantı vermekten kaçının veya nofollow olarak etiketleyin.
 • Google Haberler’deki algoritma değişikliklerini sürekli takip ederek SEO yarışında hep bir adım önde olun.
Yorumlar