Google Haberler optimizasyonu: En sık yapılan 13 hata

Sitenizi Google Haberler ve organik arama için nasıl optimize edeceğinizi öğrenmek isteyen bir yayıncıysanız, bu içeriğimize mutlaka göz atmalısınız. Çünkü bu içeriğimizde, Google Haberler SEO için sık yapılan 13 hata ve olası çözümlerine göz atacağız.

KATEGORİ VE KATEGORİ SAYFASI EKSİK

Yıllar boyunca, yayıncıların Google Haberler‘de görünmeleri için özel bir kayıt gerekmiyordu. Ancak Aralık 2019’da Google, haber içeriklerinin yayınlanması için yayıncıların “yayıncı merkezine” kayıt olmalarını istedi.

Ancak kayıt olduktan sonra web sitenizde yer alan haber kategorilerini “yayıncı merkezine” eklemeniz gerekiyor. Bu durum, Google’ın haber makalesinin bağlantılarını bulmasını ve taramasını oldukça kolaylaştırıyor.

Eğer sitenizin bölümlerini buraya eklemediyseniz, en başta hata yaptınız demektir. Bunu düzeltmek için hemen Google Haberler Yayıncı Merkezi‘nde oturum açın ve eklediğiniz web sitesini düzenleyerek Content kısmından gerekli bölümleri ekleyin.

GOOGLE HABERLER SEO

HABER MAKALESİ ŞABLONUNDAKİ TEKNİK SORUNLAR

Google Haberler’de içeriklerinizin listelenmesi için Google’ın sitenizdeki haberleri başarılı bir şekilde taraması gerekiyor. Bunun için aşağıdaki kurallara mutlaka uyun:

 • Makale sayfaları HTML formatında olmalı ve gövde kısmı JavaScript’e gömülmemelidir, çünkü bu, indeksleme sürecini ciddi şekilde geciktirecektir.
 • Makalelerin başlıkları ve yayınlanma zamanı Google’ın tarayıcısı tarafından kolayca tanınabilmelidir.
 • Şablon olabildiğince basit olmalıdır. Metninize mümkün olduğunca az rahatsız edici öğe (reklamlar gibi) entegre edin. Yazar ve tarih, metnin kendisinden açıkça ayrı olmalıdır.
 • Google Haberler SEO için; makalelerin net, görünür bir yayın tarihi ve saati göstermesi gerekir; bu tarih ve saati ideal olarak başlık ve makale metni arasında bulunmalıdır. Google, tarihi iki kez sağlamanızı önerir: Biri kullanıcıların sayfada görebilecekleri bir biçimde ve diğeri de site kaynak kodunda yapılandırılmış veri olarak.

HABER MAKALELERİNDE SAHTE GÜNCELLEME

Bazı yayıncılar, haber makalelerini yeniden yayınlamak için sahte güncelleme adı verilen bir spam yöntemi kullanıyor. Bu yöntemle, daha önce yayınlanmış bir haberin başlık ve url kısmı değiştirilerek Google’ın haberi sanki yeniymiş gibi algılaması sağlanıyor ve eski url yenisine yönlendiriliyor.

Bu makale manipülasyonunun amacı, makaleyi olabildiğince uzun süre Google Haberler  sonuçlarında göstermek ve daha fazla trafik elde etmek.

Bu taktik günümüzde bile hala işe yarasa da Google’ın yönergelerine aykırı bir durum ve ileride sitenizin tamamen Google Haberler’den kaldırılmasına neden olabilir.

OPTİMİZE EDİLMEYEN GÖRÜNTÜLER

Çeşitli kanallardaki (Web Araması, Keşfet, Haber Uygulaması vb.) her makale için doğru görüntünün gösterildiğinden emin olmak için aşağıdaki kuralları uygulamanız gerekiyor:

 • Makaleyle alakalı resimleri kullanın. Logo veya stok resimlerden uzak durun
 • Google Haberler botlarının, makalenizin yanında küçük resim olarak görünmesi gereken resmi bulabilmesi için schema.org  veya og: image etiketlerini kullanın .
 • JPG, JPEG veya PNG gibi standart görüntü formatlarını kullanın.
 • Görüntülerin en az 60 × 90 piksel olduğundan emin olun.
 • Google Keşfet’te iyi bir sıralama elde etmek için, en az 1200 piksel genişliğinde, yüksek kaliteli resimler kullanın. Google’ın yüksek kaliteli resimleri AMP kullanarak kullanıcılara gösterebildiğinden emin olun. 
 • Uygun oranlarda resimler kullanın.
 • Resimleriniz için satır içi biçimlendirme kullanın.
 • Resimlerinize uygun başlıklar ve alt etiketleri verin.
google news seo

FARKLI URL’LERDE AYNI MAKALE (YİNELENEN İÇERİK)

Google , “Makalenizi zaten www.example.com/news_1.html adresinde yayınladıysanız, daha sonra www.example.com/news_2.html adresinde yeniden yayınlamayın” diyor.

Buna yinelenen içerik diyoruz ve bu durum Google’ın pek de hoşuna gitmiyor. Ayrıca eğer haberlerinizi ajanslarda alıyorsanız, başlık özet ve ana metni değiştirip yayınlamak Google Haberler SEO için daha faydalı olacaktır. Çünkü ajans haberlerinde Google, aynı başlık ve metne sahip onlarca haber listeliyor. Siz daha farklı olarak Google’ın dikkatini çekebilirsiniz.

Önerilen içerik:  Google Pixel 4'ün sürpriz özelliği ortaya çıktı

XML NEWS SİTE HARİTASI KULLANMAMAK

 XML News site haritası, Google Haberler SEO kriterleri için oldukça önemlidir. Bu site haritası, makalelerinizin hızlı bir şekilde taranma ve Google Haberler’de gösterilme olasılığını artırır.

Google, haber makalelerine ek olarak, haber anahtar kelimeleri için video sayfaları da yayınlar. XML News site haritasındaki video etiketleri, haber sitelerinin sıralamadaki video entegrasyonunda görünme olasılığını artırır.

HIZLANDIRILMIŞ MOBİL SAYFALAR (AMP) KULLANMAMAK

Accelerated Mobile Pages (AMP) veya Türkçe adıyla “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar”, Google tarafından mobil kullanıcılara daha hızlı bir haber deneyimi yaşatmak için hayata geçirilmiş bir projedir.

Haber trafiğinin ağırlıklı olarak mobil kullanıcılardan geldiğini düşünürsek, AMP eksiği site trafiğine oldukça olumsuz yansır.

Ayrıca Google’ın, mobil haber bandına yalnızca AMP destekli sayfaları dahil ettiğini söylemeliyiz. Bu nedenle Google Haberler’de yer almak ve trafiğinizi artırmak istiyotsanız mutlaka AMP destekli sayfalar oluşturun.

Not: Google, gelecek yıldan itibaren mobil sonuçlardaki “En Çok Okunan Haberler” kısmında AMP zorunluluğunu kaldırıyor.

Şimdiye kadar “En Çok Okunan Haberler” bölümünde yer alabilmek için Google’ın haber politikalarına uymak ve AMP uyumlu sayfa olması yetiyordu. Ancak artık sıralama, içeriğin Google’ın sayfa deneyimi metriklerinde yeterince iyi olup olmadığına göre belirlenecek.

Amp avantajları:

 • Daha fazla erişim, tıklama ve gösterim
 • Düşük veri hacmi
 • Kısaltılmış yükleme süreleri
 • Daha düşük hemen çıkma oranları
 • Daha yüksek kullanıcı memnuniyeti
GOOGLE HABERLER SEO

GOOGLE KEŞFET’İ KÜÇÜMSEYİP YALNIZCA HABER İÇERİĞİNE ODAKLANMAK

Google Keşfet; oturum açmış kullanıcılara, arama geçmişine ve kullanıcı ilgi alanlarına göre uyarlanmış görsel içerikleri, makaleleri ve diğer bilgileri gösterir.

Normal haber sitelerinin Google Keşfet’te listelenme şansı olmasa da yayıncılar şu anda organik trafiklerinin yüzde 30 ila yüzde 60’ını bu kaynaktan alıyor.

Google, “Keşfet” bölümünde güncel haber içeriklerinden ziyade eskimeyen içeriklere daha çok önem verir. Bu nedenle haber içeriklerinin yanı sıra size sürekli trafik getirebilecek bilgi içeriklerine de (nedir, nasıl yapılır, kimdir vb.) sitenizde yer vermelisiniz.

Son olarak bu tür bilgi içeriklerinin sağladığı trafiğin sitede geçirilen süresi, genellikle haber trafiğinden önemli ölçüde daha yüksektir

SEO EDİTÖRÜ İŞE ALMAMAK

Google Haberler SEO, editoryal ve teknik bilgi isteyen profesyonel bir süreçtir. Birçok haber sitesi, SEO’yu editoryal çalışmalarına entegre etmekten çekinir. Bu siteler, uzman SEO editörü işe almak yerine bu konuda bilgisi olmayan çalışanlara SEO’yu kavratmaya çalışır.

Eğer bir haber şirketiyseniz ve hala SEO editörünüz yoksa, mutlaka bu açığınızı kapatın.

GÜNCELLEMELERİ TAKİPE TMEMEK

Google’ın kullanıcılara daha iyi bir haber deneyimi yaşatmak için ilk olarak 2002 yılında kullanıma açtığı Google Haberler, yıllar içinde birçok değişikliğe uğradı.

Bu nedenle haber içeriğinizde yapmanız gereken optimizasyonlar da haliyle değişti. Eğer Google’ın yayınladığı güncellemeleri veya algoritma değişikliklerini takip etmiyorsanız, rakiplerinizden hep bir adım gerisiniz demektir.

SONUÇ

Google Haberler için SEO oldukça kapsamlı bir konu. Ancak siz, daha önce yaptığınız hataları gidererek hep rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.

Son olarak, haber içeriklerinizi Google’da trafik almak için değil, kullanıcıları memnun etmek için yayınlayın. İşte Google’ın istediği tam da bu.

Google Haberler SEO ile ilgili diğer içeriğimiz: Google Haberler SEO: Site trafiği nasıl artırılır? Kapsamlı rehber

Yorumlar