Koronavirüse karşı en güvenli yer: Uluslararası Uzay İstasyonu

uluslararası-uzay-istasyonu

Bir araştırmacıya göre, alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş ve yaklaşık 400 kilometrelik yüksekliğe sahip olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), koronavirüs salgını sırasında en güvenli yer olarak öne çıkıyor.

Colorado Boulder Üniversitesi’ndeki BioServe Uzay Teknolojileri araştırmacısı Luis Zea, Newsweek dergisine yaptığı açıklamada, herhangi bir salgının gerçekleşmesini önlemek için uyguladıkları kontrolleri sıraladı.

ASTRONOTLARIN GEÇTİĞİ KONTROLLER

Zea, “Mürettebat, Uluslararası Uzay İstasyonu ‘na fırlatılmadan önce, olası belirtiler için karantinaya alınıyor, gözlemleniyor ve test ediliyor. Bu, harika bir filtre görevi görüyor.” diye konuştu.

Koronavirüsün yüzeylerde sadece kısa süreler boyunca hayatta kalabileceğini belirten Zea, salgın yaşandığı bir dönemde ISS için “muhtemelen en güvenli yerlerden biri” tanımlamasını yaptı.

Önerilen içerik:  LG ve yeni bombası G8X ThinQ
Uluslararası Uzay İstasyonu

UZAYA MİNİ LABORATUVAR

Geçtiğimiz hafta SpaceX roketi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir “mobil mini laboratuvar” gönderdi. Bilim insanları, yeni organların geliştirilmesi için çalışmalar yürütecek ve projenin bir parçası olarak kök hücrelerin gelişimini izleyecek.

NASA PERSONELİ EVDEN ÇALIŞIYOR

Öte yandan NASA Başkanı Jim Bridenstine, koronavirüs salgını nedeniyle ajans personelinin evden çalışacağını duyurmuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan Bridenstine, “Dikkat ve esnekliğiniz için teşekkür ederiz. Çalışkanlık ve bağlılığınızın misyonumuzun devam etmesini sağlayacağından eminim. Lütfen kendi ve ailenizin sağlığına dikkat ettiğinizden emin olun.” dedi.

ABD’DE SON DURUM

ABD’de 20 Mart, TSİ 23.11 itibarıyla 16 bin 540 vaka görüldü, 216 kişi hayatını kaybetti.