Sony DSC-HX400V detaylı inceleme ve örnek fotoğraflar

sony hx400v inceleme
75.8% Ortalama Puan

SONY DSC-HX400V

Sony DSC-HX400V Teknoframe inceleme puanları

Tasarım
%90
Fotoğraf
%70
Video
%60
Zoom
%95
Şarj
%85
Fiyat
%55

Sony DSC-HX400V incelemesi isteyen okuyucularımız için, 50X optik zoom yapabilen harika fotoğraf makinesi modelini satın aldık ve sizler için inceledik.

Sony’nin en çok tercih edilen orta seviye fotoğraf makinelerinden biri olan HX400V modeli, sahip olduğu 50X optik zoom özelliğiyle rakiplerinden bir adım önde olmayı başarıyor.

Sony HX400V hakkında internette yüzlerce yorum olsa da şimdi sizlerle yapacağımız detaylı inceleme, makine hakkında kafanızdaki bütün soru işaretlerini giderecek. Ayrıca incelememizin sonunda, Sony DSC-HX400V ile çekilen fotoğrafları da bulabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan, makine hakkında değerlendirmelerimize ve uzun kullanım testlerimize geçelim.

Sony hx400v inceleme

SONY DSC-HX400V İNCELEMESİ

Öncelikle belirtmeliyiz ki, Sony DSC-HX400V modeli DSLR bir fotoğraf makinesi değil. Bu da makinein lensinin sabit olduğu ve değiştirilemeyeceği anlamına geliyor.

Ancak eğer profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz ve giriş/orta seviye bir kullanıcıysanız, bunun sizin için pek de bir önemi yok. Çünkü makinede bulunan 20,4 MP 1/2,3 tipi (7,82 mm) Exmor R® CMOS sensör ile birlikte ZEISS Vario Sonnar T lens, işinizi fazlasıyla görecektir.

24-1200 mm aralığında olan görüş açısı ile oldukça geniş bir açıda fotoğraf çekmenizi sağlayan lens, 50X gibi harika bir optik zoom değerine sahip.

SONY DSC-HX400V ZOOM DETAYLI İNCELEME

Sony DSC-HX400V modelinin en büyük artılarından biri de bu 50X optik zoom. O yüzden bu zoom olayına biraz daha detaylı değinelim.

50X optik zoom, özellikle düşük ISO değerlerinde harika işler çıkartabiliyor. Yüksek Zoom değeri sayesinde fotoğrafın kalitesi bozulmadan oturduğunuz yerden uzakları ayağınızın dibine kadar getirebiliyorsunuz.

Aşağıdaki görsellerde, 50X optik zoom’un ne derece yakınlaştırdığını gösteren örnek fotoğraflara göz atabilirsiniz. Ayrıca hemen altındaki videoda, farklı bir 50X yakınlaştırmayı gözlemleyebilirsiniz.

NORMAL ÇEKİM:

sony-hx400v-inceleme

50X OPTİK ZOOM

sony dsc hx400v fotoğraflar

Sony DSC-HX400V inceleme yazımıza, bu zoom değerlerini biraz daha inceleyerek devam edelim. Birçok kullanıcı, bu fotoğraf makinesini aslında 50X optik yakınlaştırma için tercih ediyor. Ancak makinenin zoom marifetleri bununla da sınırlı değil.

Sony HX400V, 50X optik yakınlaştırma yaptıktan sonra, 100X temiz zoom’u da destekliyor. Nedir bu temiz zoom olayı? Temiz zoom, 50X ve 100X zoom aralığında görüntünün çok az da olsa bozulmasına neden oluyor. Ancak bu bozulma öyle tahmin ettiğiniz gibi çok fazla değil. Görüntülere detaylı baktığınızda az da olsa bozulmaları görebiliyorsunuz, ancak makinenin temiz zoom özelliği beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

Aşağıya bıraktığımız Sony DSC-HX400V örnek fotoğraflarda, 50X optik ve 100X temiz zoom arasındaki farkları inceleyebilirsiniz. Hemen altındaki videoda ise yine iki zoom aralığındaki farklara göz atabilirsiniz.

50X OPTİK ZOOM

sony dsc hx400v örnek fotoğraflar

100X TEMİZ ZOOM

spny hx400v incelemesi

Peki bununla bitiyor mu? Tabii ki hayır.Eğer kameranızın megapiksel değerini 20’ye değilde 10’a düşürürseniz, bu sefer yapabileceğiniz maksimum zoom değeri 142X’e kadar çıkabiliyor. Ancak fotoğraflardaki bozulmalar, tahmin edebileceğiniz gibi biraz daha fazla artıyor.

Yine aşağıdaki fotoğraflarda, 50X-100X-142X karşılaştırmasını görebilirsiniz.

50X OPTİK ZOOM

sony dsc hx400v örnek fotoğraflar

100X TEMİZ ZOOM

SONY HX400V İNCELEMESİ

142X ZOOM

sony dsc hx400v incelemesi

Kameranızın ayarlar bölümünden megapiksel değerini 5’e düşürdüğünüzde ise bu sefer 200X’e kadar maksimum zoom yapabiliyorsunuz. Fotoğraf kaliteniz ise gitgide bozulmaya devam ediyor. Ancak bu bozulma öyle akıllı telefonlarda yaptığınız zoom sonrası bozulmalar gibi değil, çok da fazla sırıtmayan türden. Yine örnek fotoğrafı aşağıda bulabilirsiniz.

200X ZOOM

Gelelim en yüksek zoom değerine. Ayarlar kısmından görüntü boyutunu VGA olarak ayarlarsanız, 810X’e kadar zoom yapabilirsiniz. Bu değer Sony HX400V modelinin yapabildiği en yüksek yakınlaştırma değeri. Ancak hemen umutlanmayın çünkü 810X’te çekilen bir fotoğrafın piksellerini el ile tek tek sayabilirsiniz 🙂 Yine örnek fotoğrafa aşağıdan göz atabilirsiniz.

Önerilen içerik:  YouTube Premium İncelemesi

810X ZOOM

DAHİLİ -WiFİ ÖZELLİĞİ

Sony HX400V inceleme yazımızın bu bölümünde, biraz da makinede yer alan dahili WiFi özelliğinden bahsedelim. Giriş seviyesi fotoğraf makinelerinde pek karşımıza çıkmayan WiFi, Sony HX400 kullanıcılarının işini bir hayli kolaylaştırıyor.

Bu özellik sayesinde Sony’nin kendi uygualmasını telefonunuza veya bilgisayarınıza indirip, makinenizdeki fotoğrafları kablosuz bir şekilde transfer edebiliyorsunuz.

Ayrıca bu özellik sayesinde makinenizin ekranını telefonunuza kablosuz bir şekilde yansıtıp, telefonunuzdan makinenizi kontrol edebiliyor ve fotoğraf çekebiliyorsunuz.

Uzun yıllar Sony HX400V kullanıcısı olarak, Wi-Fi özelliğinin oldukça kullanışlı olduğunu belirtmeliyiz.

sony hx400v incelemesi

SONY HX400V VİDEO İNCELEMESİ

Sony DSC-HX400V her ne kadar fotoğraf konusunda oldukça başarılı olsa da video kalitesi beklenenin bir tık altında kalıyor. Ancak beklenenin altında derken çok da kötü bir video performansı yok. Ancak bize fotoğraf konusunda oldukça iyi işler çıkaran makinnin video kalitesi de bir tık daha iyi olabilirdi. Yine de bu makinenin profesyonel sınıfında yer almadığını yeniden aklınıza getirin.

Eğer profesyonel bir videocuysanız, başka fotoğraf makinesi modellerine bakabilirsiniz. Ancak Sony HX400V video kalitesi, günlük hayatta çekeceğiniz videoların rahatlıkla üstesinden gelecektir. Çok da telaşa kapılmayın 🙂 Örnek videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sony HX400V maksimum FULL HD kalitesinde videolar çekebildiğini de hatırlatalım.

ŞARJ ÖMRÜ

Sony HX400V modelinin şarj ömrüne değinecek olursak, makinede
1240 mAh kapasiteli bir pil olduğunu baştan söyleyelim. Bu pil, Sony’nin resmi verilerine göre tek şarjla 300 adet fotoğraf çekmenize izin veriyor. Ancak bu sayıyı artırmak ve azaltmak tamamen size bağlı.

Bu konuya biraz açıklık getirelim. Makinenizin bazı özelliklerini .sıkça kullanırsanız, şarjınız da ona göre daha hızlı bitecektir. Örneğin sık sık Zoom özelliğini kullanırsanız, tek şarjla çekebileceğiniz maksimum fotoğraf sayısı da 300’ün altına düşer.

Aynı şekilde video çekmek, fotoğraf çekimine göre şarjınızı daha çabuk bitirir. Ekran parlaklığının çok fazla olması da yine şarjınızı bitiren etkenler arasındadır.

Bu arada HX400V, yine resmi Sony verilerine göre tek şarjla 2 buçuk saat video çekmenize olanak tanıyor. Ancak bu süre, yukarıda belirttiğimiz etkenlere de oldukça bağlı.

Ancak günlük kullanıcılar için rahatlıkla söyleyebiliriz ki Sony HX400V’nin sunduğu şarj ömrü kesinlikle yeterli olacaktır.

Ancak bana yüz iki yüz fotoğraf yetmez, tek seferde bin fotoğrafa kadar çıkabilirim derseniz, makinenin yedek bataryasını ekstradan satın alabilirsiniz.

sony hx400v inceleme

SONUÇ

Sony DSX-HX400V incelemesi içeriğimizde, Sony’nin oldukça iyi zoom değerleri sunan fotoğraf makinesini teknik detaylara fazla inmeden, herkesin anlayabileceği bir şekilde inceledik.

Eğer zoom yapmayı seven günlük bir kullanıcıysanız, Sony hx400V modelini kesinlinle denemenizi tavsiye ediyoruz.

Son olarak SONY DSC-HX400V örnek fotoğraflar isimli içeriğimize giderek, makine ile çekilen tüm fotoğraflara göz atabilirsiniz.

Daha fazla teknik detay isteyen okuyucularımız, Sony HX400V Epey sayfasından bütün teknik detaylara göz atabilir.

SONY HX400V FİYAT

Sony DSC HX400V fiyatı dolar kuruna bağlı olarak değişebiliyor. Bundan yaklaşık 4 yıl önce 1.300 TL’ye alabileceğiniz makine, şu anda 3 bin 600 civarında bir fiyat etiketiyle satılıyor.

SONY DSC HX400V ÖRNEK FOTOĞRAFLAR

SONY DSC HX400V inceleme
spny dsc hx400v inceleme
sony dsc hx400v inceleme
sony hx400v inceleme
sony dsc hx400v fiyat
sony hx400v detaylı inceleme

Daha fazla örnek fotoğraf için Sony HX400V Flickr sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Soru ve görüşleriniz için KEŞFET bölümümüzden bizlere ulaşabilirsiniz.

Review Overview
Tasarım
Fotoğraf
Video
Zoom
Şarj
Fiyat
SUMMARY
3.5