Türkiye yıldızına ve gezegenine isim verdi

Türkiye, Pegasus takımyıldızında bulunan WASP-52 yıldızı ve WASP-52-B ötegezegenini isimlendirdi. Yıldıza “Anadolu”, yörüngesindeki ötegezegene ise “Göktürk” adı verildi.

Türkiye’de yürütülen isim kampanyası, Uluslararası Astronomi Birliği’nin ülkemizdeki ulusal temsilcisi olan Türk Astronomi Derneği (TAD) tarafından düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar, üniversiteler, gözlemevleri, astronomi ve astrofizik bölümleri, planetaryumlar, bilim merkezleri kurumsal önerileri ile kampanyaya katıldı.

YILDIZIMIZ “ANADOLU”, GEZEGENİMİZ “GÖKTÜRK”

Yıldız ve gezegen için gelen 300’e yakın isim önerisi Ulusal Ötegezegen İsimlendirme Komitesi tarafından kurallara ve önceden başka gökcisimleri için kullanılan isimler dikkate alınarak ayıklandı. TAD üyeleri tarafından oylanan isim önerileri içinden en çok oyu olan Anadolu ve Göktürk isimleri sırasıyla yıldız ve gezegen için belirlenmiş oldu.

ANADOLU İsmini Öneren Kurumlar

İZMİR/BORNOVA – Aziz Erol Güzelcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
İSTANBUL/TUZLA – VKV Koç Lisesi
İSTANBUL / SİLİVRİ – Selimpaşa İMKB Mes. ve Tek. And. Lisesi
ANKARA / KAHRAMANKAZAN – Efes Meslek Lisesi 

GÖKTÜRK İsmini Öneren Kurumlar

NEVŞEHİR/MERKEZ – Yavuz Sultan Selim Han Ortaokulu
TEKİRDAĞ/SÜLEYMANPAŞA – Fatih Anadolu Lisesi
MUĞLA – Bilim ve Sanat Merkezi
ANKARA / KALECİK – Ahiler Ortaokulu
BURSA / YILDIRIM – Şehit Piyade Er Rahim Keskin Ortaokulu

PARİS’TE DÜNYAYA DUYURULACAK

Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, ötegezegenlerin belirlenmesinde o ülkelerin coğrafi konumu ve gökcisminin o ülkeden görülebilmesinin dikkate alındığını söyledi.

“Bize 40 derece enlemden, Ankara’dan rahatlıkla gözlenebilecek şekilde bir yıldız ve gezegen verildi. Bunlar WASP-52 yıldızı ve WASP-52-B gezegeni. Paris Gözlemevi’ndeki toplantıyla isimler tüm dünyaya duyurulacak. Ülkemize hayırlı olsun.”

“ANADOLU” 457 IŞIK YILI UZAKLIKTA

Ülkelere verilen gezegen sistemleri, her ülkenin başkentinden teleskop yardımıyla gözlenebilecek parlaklıkta seçildi. “Anadolu” yıldızı Türkiye’ye 457 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Yıldız, ilkbahardan sonbahara kadar gözlenebilecek.